Meie laste tarkused


Kui lapsed rääkima hakkavad, teevad nad seda kõige ausamalt. Jagan natuke Reno (snd 2005) ja Rebeka (snd 2011) väga asjalikke arvamisi, mis vähemalt meie perele nalja on pakkunud. Mõne aja pärast sekkub aga jutuajamistesse kindlasti ka kõige pisem.14. veebruar 2009
Maku otsis Renoga kapist kedagi Piput ja Paput, kes olla kapis peidus olnud. Kui oli magamamineku aeg, ütles Reno: "Kõik rallikutud, minu voodisse!"

2009 algus
Maku laulis midagi valesti ja Reno pahandas: "Laula nooti!"

Laulsime Renoga Põdra maja. Äkki ütles Reno: "Müts pähe jänesele, et saaks jalutada jänesega."

31. detsember 2010
Reno: "Kui me õhtul linna lähme, kes seal on siis? Võõrad või?
Kairi: "Jah."
Reno: "Mina ei taha nii. Mina neile oma šampust ei jaga!"

Reno lasteaiaõpetajate kogutud tarkusi 2009-2010
Reno: "Lapsed, mida me täna lasteaias teeme?"
Sõbrad: "Sööme!"


Õpetaja: "Kes elasid tare-tarekeses?"
Sandra: "Piiksuja hiireke."
Marie: "Krooksuja konnake."
Reno: "Minu vanaema."

Õpetaja: "Reno, kas sa oled poiss või tüdruk?"
Reno: "Tüdruk."
Õpetaja: "Aga kus su pats siis on?"
Reno: "Taskus, aga emme pani püksid pessu."

Renol tuli sukapükstest varvas välja.
Õpetaja: "Näed, sul varvas kasvas."
Reno: "Ei, hoopis sukapüksid kasvasid."

Reno: "Need Tanel Padarid on mu lemmikud. Ma kaitsen neid."

kevad 2011
Panin Reno lasteaeda viimiseks pükste asemel selga seeliku ja peale poolmantli. Reno vaatas mind õues trepil ja ütles: "Vau, emme! Sa peaksidki nii riides käima!"

aprill 2012
Renol olid sisalike pildiga puslest mõned jupid kadunud. Küsisin, et ei tea, kuhu need küll kadusid. Reno vastas: "No mina ei tea. Ega mina siin mingi loomaekspert ei ole, kes kogu aeg otsib neid asju."

7. juuni 2012
Rebeka lükkas hommikul natuke tooli, millel Reno istus. Reno kommenteeris: "Emme, sa ei peaks enam Rebekale putru andma. Tal on nii tugev jõud."


juuni 2012
Sõin õhtul usinalt kommi, mille peale Reno küsis: "Sa ei või ju nii palju süüa. Tahad niimoodi rasedaks jääda jälle või?" Ilmselt pidas Reno silmas seda, et lubasin kaalu langetada, aga mingi väike kõhuke on endiselt veel ees.

16. juuni 2012
Käisime Reno ja Rebekaga jalutamas ja rääkisime Renoga elust-olust. Arutasime, et kuhu võiks kunagi oma maja ehitada ja palju seal tube võiks olla jne. Arutasime sedagi, et palju meil peres siis lapsi võiks olla. Reno arvas, et kolm, ning ütles mulle seejärel, et varsti meil on ju kolm last. Küsisin, et kuidas nii?
Reno: "Sa sünnitad ju varsti."
Kairi: "Miks sa nii arvad?"
Reno: "No ma tean ju."
Ja nii siis Reno meil teabki kõike kõige paremini. :)

30. juuni 2012
Reno rääkis Liliani ja Miku pulmas Triinuga juttu. Teietas teda viisakalt ja küsis, et kus Triin elab. Triin vastas, et nad elavad Tallinnas, mille peale Reno ütles: "Ja nii hästi räägite eesti keelt!"

august 2012
Tegin köögis lõunasööki soojaks ja Reno käis uurimas, kas ta küpsist või kommi võib võtta. Ma ei lubanud. Lõpuks tuli ja küsis: "Kas ma vähemalt ühe tervisliku õuna võin ära süüa?" Seda ma lubasin - ikkagi tervislik ju.

20. august 2012
Reno kirjutas sõnu ja palus mul need ette lugeda. Kuulas, naeris ja ütles: "Sa ajad mulle täitsa pisarad peale."

20. august 2012
Lõikasime Renol päeval juukseid. Talle see eriti ei meeldinud. Õhtul vaatas ennast peeglist: "Tegelikult näen ma nii väga hea välja. Palju parem kui enne."

16. september 2012
Reno käis vannis, tuli käterätt ümber alla, oli pisut mossis ja arendas meiega sellist vestlust:
R: "Nagunii te ei anna mulle."
M: "Mida?"
R: "Süüa. Natukenegi. Kas või saia."

Meie hakkasime seepeale naerma, sest ta oli nii tõsine. Lapse mure seisnes aga selles, et me oleme eelnevalt kokku leppinud, et õhtuti enam väga ei söö midagi. Nii ta eeldaski, et nagunii ta süüa ei saa, isegi kui küsib. Tema õnneks andis issi talle soovitud saia ja piima ka. Laps oli silmnähtavalt rahul. :)

17. september 2012
Mul selg väga valutas, mille peale Reno jagas õpetussõnu: "Aga sa peaksid endale Kosmodiski ostma. See aitab ju. Miks sa ei osta?" Reklaamide ajal on ta ilmselt väga süvenenult neid kuulanud. :)

17. september 2012
Käisime sugulastel külas. Kui ära hakkasime tulema, teatas Reno: "Siin oli natuke kasulik käia ka." Rohkemat ta ei täpsustanud. Hiljem autos pärimise peale ütles, et no mängida sai. See oligi kasulik.

20. september 2012
Reno tõi keldrist üles oma vana plastmassist auto, millega ise sõita saab. Rebeka ja Reno siis rallisid sellega mõnda aega ja ütlesin Renole, et kui ta jalad üles tõstab (ise auto peal istudes), siis Rebeka ilmselt jõuab teda natuke lükata. Sõita preili veel ju ei oska. Asi toimis. Siis tuli telekast reklaam, Rebeka jäi seda vaatama ja Reno hõikas: "Liigu.....sunnik!"

23. september 2012
Rääkisin õhtul Makule meie hommikust huumorit:
tulime hommikul väikeselt autosõidult ja rääkisin Renole, et tahaks ka kunagi autopoodi minna ja osta sealt ühe auto. Öelda, et vot ma tahan sellist autot, maksan kohe ja sõidan siis sellega minema. Reno võttis peegli ees poosi sisse (käsi puusas, üks jalg ees, tagumik taha lükatud) ja ütles: "Võtan selle seksika auto, sest ma ise olen ka seksikas."
Hakkasime selle peale naerma ja Reno, kes parajasti arvuti taga mängu mängis, lausus: "Natuke nalja peab ju päevas saama!"

29. september 2012
Reno võttis laua pealt tüki šokolaadi: "Söön natuke šokolaadi, siis tuleb mulle natukenegi mõistust pähe!"

6. oktoober 2012
Maku tegi õhtusöögiks kartuliputru. Poole söömise ajal ütleb äkki Reno: "Vaadake, keegi riisub lehti!" Meie püüdsime meeleheitlikult aknast välja vaadates leheriisujaist naabreid näha ja hakkasime natukese aja pärast naerma - Reno vedas kahvliga pudrumägedele triipe.

7. oktoober 2012
Reno: "Issi, miks sa enam mulle koristamise eest 5 eurosenti ei anna?"
Maku: "Aga oled sa koristanud?"
Reno naerdes: "Ei!"

6. november 2012
Lasteaiast koju sõites meeldib Renole veidi Rebekat tögada. Kuna Rebekale meeldib kaasa laulda Loreeni "Euphoria" refrääni, siis teevad nad seda hetkel autos koos. Reno laulab ette: "Eufoooooriaaaa..." ja Rebeka osaks on korrutada sinna otsa: "aa-aa-aa-a-aa." Õiges rütmis ja puha. :D Aga selleks, et asjas huumorit leida, peaks seda ilmselt kuulma. Siiani pole mul õnnestunud neid salvestada.

6. november 2012 
Sõitsime õhtul pärast Reno jalkatrenni koju ja Reno küsis: "Kas ma saan Rebekaga jalgpalli mängida? Kas ta oskab?"
Maku: "Saad ikka."
Reno: "Aga kuidas ta oskab?"
Maku: "No sa õpetad!"
Reno: "Ei, ma teen talle kindlasti pähe ära." ... "Aga äkki mõnikord teeb tema mulle ka ära."
Siis pidi Reno mõtlema, kas on mõtet Rebekale jalgpalli mängimist õpetada ning jõudis otsusele: "Kui issi minuga ühes meeskonnas on, siis võime mängida küll." Ja nii ootabki Reno aega, kui Rebeka on nii suur, et saab temaga jalkat mängida. :D

19. november 2012
Reno ja Maku käisid õhtul Tartu Kaitseliidu Malevas lastaiarühma isadepäeva tähistamas. Neile jagati seal leht, kus peal on sõdur erinevate töövahenditega (kirves, pliiatsid, kulp, riiv, mootorsaag jms). Ülesanne oli ühendada sõduriga talle tarvilikud asjad. Maku küsis Renolt, et kas kulbi peaks sõdur metsa kaasa võtma? Reno arvas, et ei peaks.  Maku lisas, et mõtle kui hea oleks vaenlasele vastu pead anda sellega. Natukese aja pärast lisas Reno: "Aga haameriga saab ka hästi vastu pead virutada!"

20. november 2012
Reno käis õhtul Tartu Auras ujumiskursuste esimeses tunnis. Tuli koju ja ütles, et hästi äge oli, ta võiks seal iga päev käia.
Järgmisel päeval sõitsime õhtul jalgpallitrenni ja Reno ütles: "Ma vist ei tahagi enam politseinikuks ja tuletõrjeks saada. Ma tahaks olla see ujumise asi."
Kairi: "Ujuja."
Reno: "Jah. Ja siis jalgpallur. Ühel päeval oleks jalgpallur ja siis teisel ujuja. Saab ju nii."
Kairi: "Sa vist ei jõuaks nii. Peaks valima ikka ühe ala, mida teed."
Reno: "No vaatame seda asja."


25. november 2012
Telekast käis õhtuse filmi reklaam. Reno ei kuulnud ilmselt hästi ja küsis väga tõsisel häälel: "Misasi, radiaator?"
Kairi: "Ei! "Gladiaator"".

27. november 2012
Reno tuli õhtul ujumast koju ja nägi laual toorsalatit. Sõi seda hästi isukalt, pistis muu toidu ka nahka ja siis võttis salatikarbi uuesti ette. Tõukas kapsad ja kurgid ühte äärde ja teatas, et tema joob selle vedeliku ära, mis järele oli jäänud. Ma ei soovitanud - ei tea ju, millest see tehtud on. Igatahes jooma ta seda asus ja teatas rahulolevalt: "Vot, tõeline meeste jook!"

28. november 2012
Reno sõi õhtul kõhu täis ja ütles, et tema on nüüd täitsa täis. Maku ütles, et äkki ta tahaks nüüd leiba luusse lasta. Reno vastas: "Leiba? Ei, mulle enam ei mahu midagi, kõht on täitsa täis!"30. detsember 2012
Telekast käis Kanal 2-e aastavahetuse programmi reklaam, kus kõik töötajad tantsisid Opa Gangnam Style-i. Reno vaatas ja ütles:
„Oleks ju lahe, kui meil oleks ka selline vanaema, kes rokib ja on kõhn, onju. Et ostab endale opa gangnam style plaadi ja siis vaatame, et ooo, mis sa vanaema siin rokid.”

11. jaanuar 2013
Sõitsime Tartust Võrru ja auto peal oli ka meie tuttav Siim. Esiti rääkis Reno Siimule sada imeasja ja siis küsis mõistatuse: "Mis on maailma kõige pikem?" Siim tegi sellest pika küsimus-vastus vormis mängu ja kui Reno enam ei viitsinud seletada, ütles Siimule: "Kuule, Siim, ma annan sulle ühe vihjuse, siis sa arvad küll ära!"
(Vastuseks oli tee)

12. jaanuar 2013
Olime maal ja enne magamaminekut võttis Maku Reno sülle. Reno nägi sealt midagi ja ütles: "Issi, ma tahan seda kärbselabidat. Paluuuuun!"
 
03. märts 2013
Rebeka ja Reno olid vannis. Vann oli üsna libe, Rebeka libises vee alla ja Reno aitas ta ruttu välja. Pärast hilisemat vannist väljatulekut ütles:
"Onju hea, et ma päästsin Rebeka ära. Ma tean küll, et ta on igav ja lõhub asju, aga teist inimest peab ikka aitama!"

12. mai 2013
Maku ja Rebeka vaatasid telekast "Su nägu kõlab tuttavalt" I hooaega. Lavale astus Peeter Oja, kes jäljendas Stevie Wonderit. Rebeka vaatas teda ja ütles: "Mõmmi!"

26. mai 2013
Telerist tuli EMT reklaam, kus Ott Lepland laulab oma laulu "Maagiline maa". Rebeka astus kohe reklaami alguses teleka ette ja laulis tantsides "Kee-maa, kee-maa".

20. mai 2013
Rebeka kukkus kõõludes maha - küünitas end toolilt lauale. Potsatas põrandale ja ütles õnnetul häälel: "Kuku maa!"

05. juuni 2013 
Reno helistas vanaemale ja rääkis temaga natuke juttu. Siis ütles talle, et kui külla tuleb, toogu ikka külakosti ka, mille peale vanaema vastas: "Ikka toon, mu tibulinnukesed!"
Reno: "Ega me sul siin mingi linnupesa ei ole."

28. juuni 2013
Reno tahab Rebeka käest autot ära võtta, mille peale Rebeka kisama kukub: "Äi kakele, äi kakele!" (tõlge: ei kakle)


15. juuli 2013
Käisime oma töökaaslasel külas mööblijuttu rääkimas. Reno tahtis vaadata nende kööki ja Ly ütles, kus see asub. Reno käis ära, tuli tuppa ja järgnes põgus vestlus:
Reno: "Teil on iga päev söögiks ainult pitsa vä?"
Ly: "Miks?"
Reno: "Teil pole ju pliiti?!"

Tegelikult oli pliit küll, ainult teises ruumis. :) See on vist küll pigem situatsioonikoomika koht, aga tol hetkel oli parajalt naljakas.

16. juuli 2013
Tegin endale maisileivakesega "võileiba" ja Reno tahtis ka maitsta. Ütlesin, et võta ise. Tema kommenteeris seda leivakest: "See on ju popkornist tehtud!"

18. juuli 2013
Mina: "Rebeka, kas sa tead, kus emme auguraud on?"
Rebeka: "Äi tea. Issi käes!"

20. juuli 2013
Sättisime poodi minema. Vaatasin korraks end peeglist ja ütlesin: "Juuksed on veits mustad. Ah, keda kotib!"
Rebeka tegi järele: "Kella kotti!"

28. juuli 2013
Nali samast kategooriast, mis eelmine.
Mina: "Rebeka, kus sinu hambahari on?"
Rebeka: "Ei tea. Issi käes!"

28. juuli 2013
Reno mängis poodi. Maku läks tema juurde ja Reno hakkas seletama: "Näe, osta lilli ka. Maksavad kuuskümmend senti. Aga kui emadepäevaks tahad osta, siis maksab üks euro!"

5. august 2013
Kuna Renol on hästi palju Legosid (autod, majad, tsiklid), siis mängib ka Rebeka nendega üsna tihti ja seoses sellega tekkis ka üks nali.
Käisin Rebekaga linnas pokaale graveerimisse  viimas. Parkisin auto kahe tsikli ette ja tulin välja. Tegin Rebekale ukse lahti, tõstsin ta välja, tema vaatas auto taga tsikleid, näitas nende poole näpuga ja hõikas: "Lego!"

17. august 2013
Köögilaua nurgal seisis juba paar päeva kauss rosinatega. Pesin nõusid, Reno tuli kööki ja küsis: "Kas keegi neid kuivanud rosinaid ka üldse sööb või?"

20. august 2013
Kui kodus mõni asi otsas on, siis teatab Rebeka praegu järjekindlalt: "Poest osstame sokolaadi!" - isegi siis, kui vaja on nt piima.

Välja sättides loeb Rebeka kõik kaasatulijad alati üle: "Beka ka, venna ka, Psälle ka, issi ka, emme ka!" (õde on Rebeka arvates järjekindlalt Psälle, mitte Pärle)

02. september 2013
Reno: "Kaua ma koolis pean käima?"
Maku: "12 aastat."
Reno: "Ja siis?"
Maku: "Siis võid minna ülikooli või kutsekooli."
Reno: "Kas ülikool on see, kus peab juuksed kiilaks ajama?"
Maku: "Ei, see on sõjavägi!"

02. september 2013
Õmblesin Renole masinaga jalatsikotti. Reno tuli, vaatas ja küsis: "Kas sul kütust jätkub ikka?"
Kairi: "Millel? Õmblusmasinal?"
Reno: "Jah."
Kairi: "See töötab elektriga ju."
Reno: "Aa, jajah."

10. september 2013
Makul oli vaja koduseks katsetuseks väikest pirni ja tema arvates sobis auto kabariitprin kõige paremini. Sõitsime siis Statoili.
Kairi: "Issi läheb võtab Statoilist pirnikese."
Paus paar minutit.
Rebeka: "Issi kurki võtab!"
Läks vist meelest, mida see issi toob.. :)

17. oktoober 2013
Pahandasin Renoga mittekuulamise pärast. Rebeka astus venna eest välja: tuli mulle hästi lähedale, vaatas otsa ja ütles väga armsalt: "Emme, ah? Mis on?" :D

20. oktoober 2013
Lapsed käisid vannis. Rebeka tuli välja, ütles issile, et ta tahab sülle. Siis tahtis äkki ise kõndida aga kuna jalad olid märjad, libises ja kukkus maha ning teatas: "Muidugi libe!"

21. oktoober 2013
Maku pani magamistuppa tapeeti. Rebeka istus seal kõrval, võttis siis mingi hetk suure liimipintsli ja pintseldas liimi värvitud seinale ja ütles: "Värvisin liimi."

28. oktoober 2013
Mina: "Homme tuleb meile tädi Anet külla!"
Rebeka: "Kas tita tuleb ka?"

Mitte kõigil tuttavatel pole veel titasid, erinevalt Rebeka arusaamast. :)

31. oktoober 2013
Reno ja Rebeka jagelesid pisut toas ja ma pahandasin nendega. Lepituseks viis Reno Rebeka filmiriiuli juurde, et midagi sealt koos välja valida. Natukese aja pärast tuleb Rebeka elutoa uksele, filmikarp käes, paneb pea ühele küljele, ajab huuled torru ja ütleb mulle oma moosinäoga: "Palun vaatame timpsonii!" Tõlge: "Palun vaatame Simpsonit".

17. november 2013
Sättisime õhtul lapsi vanni minema. Küsides Rebekalt, kas vanni läheme, vastab tema alati: "Kas kuuma fett ka?" See sõna "vesi" kõlab tema suust ikka täiesti tugeva f-ga. :D

12. jaanuar 2014
Söök sai valmis ja hõikasin: "Mehed, sööma!"
Rebeka: "Mida?"
Mina: "Mehed, sööma!"
Rebeka: "Aa, issi."

jaanuari lõpp 2014
Reno luges luuletust ja tegi selle juurde imelikke hääli.
Kairi: "Nõmetsema ka ei pea."
Reno: "Ma ei tea, kas peab. Ma pole õpetaja käest küsinud."

09. veebruar 2014
Maku lõikas saia peale kurki. Rebeka tundis kurgilõhna ja ütles: "Issi, hakkad muru niitma?"

14. mai 2014
Emadepäev. Maku käis poes ja tõi mulle lilli. Ütlesin Renole, et hoopis tema peaks mulle lilli tooma.
Reno: "Aga mul ei ole. Kui mul herned kasvama hakkavad, siis võin sulle herneid anna. Praegu ei ole veel."

Asi seegi. :)

17. juuni 2014
Maku sätib tüdrukutega poodi minema.
Reno: "Kas sa võtad pere ka kaasa?"
Maku: "Kes see pere on?"
Reno: "Emme, Rebeka ja Pärle."
Rebeka: "Mina ei ole pere. Mina olen printsess."

november 2014
Tulime Rebekaga lasteaiast koju ja küsisin temalt midagi. Mida, seda ma kahjuks ei mäleta, kuid tema vastus küsimusele oli järgmine: "Natuke palju on vähe".

detsember 2014
Õhtusöögilauas tõstsin Rebekale ette aurava toidu, mille peale tema sõnas: "Emme, soojenda see külmaks!"

Ja neiu Pärle kutsub oma õde Kebekaks.

2015

Maku korjas Pärlega kartulimardikaid ja Maku rääkis, et mardikad teevad pahandust. Veidi aja pärast ütles Pärle: "Kartul ja kaste teevad lollusi!"

Beka: "Kust ma seda jänese porgandit saan?"

Käisime Munamäel ja Maku lubas Rebekal hapuoblikat süüa. Õhtul Rebeka kodus: "Jänesekapsas on mul kõhus nüüd. Teinekord saab Munamäel jälle seda süüa."

04. jaanuar 2016
Kõige pisem tuli kööki laua taha ja ütles õele, pahane nägu ees: "Mina olen sinu peale kurine!" Põhjust polnud!

sept 2017
Pärle hommikul...
P: "Pane juuksed kinni ka."
K: "Ei, ma jätan täna lahti."
P: "Aga siis kõik näevad, et sa oled kole ju!"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar